Infografic – Ce mai fac investitorii germani prin România

Am avut de căutat prin weekendul trecut nişte informaţii despre afacerile germane din România. Numai bine, pentru că AHK (Camera de Comerţ Româno-Germană) a făcut cunoscute datele studiului anual prin care sunt chestionate firme germane de pe teritoriul statelor din Europa Centrală şi de Est.

La o primă vedere nemţii sunt destul de mulţumiţi de businessurile lor din România. Ar mai investi aici chiar dacă haosul economic, corupţia sau licitaţiile publice îi nemulţumesc. Stăm totuşi mai bine la capitolul atractivitate decât Ungaria sau Bulgaria. Probabil ne salvează şi aici raportul bun al forţei de muncă pregătire/costuri.

Pentru o cât mai bună înţelegere a principalelor conluzii din studiu, dar şi pentru că îmi place 🙂 , am pus datele într-un Infografic.

Comentează

Your email address will not be published. Required fields are marked *